Izgleda da ni samo spavati više nije dovoljno. Stručnjaci upozoravaju da osim kvalitete i količine sna, na umu treba imati i položaj u kojem spavamo jer, ipak, trećinu života provedemo – spavajući.
Čak 95% ljudi spava u istom položaju svake noći. Položaj spavanja tako može uzrokovati određene probleme sa zdravljem, a neke umanjiti.
Osobama srednje životne dobi koje prosječno spavaju manje od šest ili više od osam sati prijeti veći rizik za slabljenje funkcije mozga tvrde britanski znanstvenici. Istraživanje je provedeno na University College London i sugerira kako premalo ili previše sna može postarati mozak za četiri do osam godina. Znanstvenici napominju kako je san ključan za oporavak organizma, kao i da kronično pomanjkanje sna može dovesti do neravnoteže hormona te povećanja rizika za dijabetes, pretilost, bolesti srca i moždani udar.
Do sna može doći u određenim dijelovima mozga i kada je njegov ostatak budan pokazali su rezultati istraživanja objavljenog u znanstvenom časopisu Nature. Kada nekoj osobi nedostaje sna, određene živčane stanice (neuroni) mogu praviti pauzu utvrdila je grupa američkih znanstvenika tijekom istraživanja. Znanstvenici koji se bave područjem psihijatrije Guilio Tononi i Chiara Cirelli, s grupom kolega sa sveučilišta Visconsin – Madison, došli su do tog rezultata napravivši istraživanje na glodavcima kojima nije dopuštano da se dovoljno naspavaju.
Aktivan odmor reducira stres, poboljšava zdravlje i produžuje život. Taj se odmor dijeli na društveni, fizički i duhovni.
Dok se grčevito borimo da što više stvari uradimo za što manje vremena, sve dok ne padnemo s nogu od umora, oduzimanje organizmu nužno potrebnog odmora i sna može dovesti do depresije, debljanja pa čak i prerane smrti. Treba li još neki razlog da promijenimo te loše navike i jednostavno u danu nađemo vremena za odmor? Pitanje je to koje je postavio američki specijalist za spavanje dr. Matther Edlund predloživši u svojoj knjizi svima koji imaju problema s nesanicom rješenje – kvalitetan odmor. Dugogodišnji rad s pacijentima doveo ga je do zaključka kako je pravilan odmor važan za obnavljanje tijela jednako kao i kvalitetan san. Znanost dokazuje da odmor trebamo jednako koliko i hranu. No, važno je napomenuti da Edlund pod odmorom ne smatra izležavanje pred televizorom (to naziva pasivnim odmorom). Iako i to pomaže na neki način u obnovi stanica, mozak je ipak prezaposlen te savjetuje takozvani aktivni odmor kao idealno rješenje. Aktivan odmor, tvrdi ovaj znanstvenik, smanjuje stres, poboljšava zdravlje i produljuje život, a dijeli ga na – društveni (druženje s prijateljima i osobama koje volimo), fizički i duhovni koji za relaksaciju koristi meditaciju i molitvu. Iako ne navodi koliko je kojeg od ovih oblika odmora potrebno, napominje važnost svakodnevnog odmora. Bar pola sata izdvojite samo za sebe i odmarajte se na svom omiljenom mjestu u prostoru u kojem živite. Sve brige i problemi mogu čekati tih pola sata do sat, neka to bude samo vaše vrijeme.
Esthetic&Design
Kontakt
O nama
Vizija časopisa Esthetic&Design je publiciranje članka i ponuda vezanih za minimalno invazivne, nekirurške i anti-age metode u estetici lica i tijela.
Uz stručne teme, ostali sadržaj u časopisu vezan je za zdravlje, ljepotu, fashion, wellness, rejuvenaciju i unutarnju obnovu.
Časopis E&D osmišljen je po uzoru na poznate svjetske časopise i kao takav jedini je u Hrvatskoj. Urednik časopisa je Boris Banović, hrvatski modni dizajner.
Od 2022. godine časopis je dostupan isključivo u digitalnom izdanju