Prehranom do uspjeha u sportu

Neovisno o tome bavi li se osoba profesionalnim sportom ili je rekreativac, pravilna prehrana ima veliki značaj u postizanju željenog cilja, a uz to se povezuje sa zdravljem i dugovječnošću. Prehrana sportaša je individualna, pri čemu se u obzir uzima spol, dob i fizička opterećenost sa stajališta određenog sporta. Sinergijom kvalitetne hrane i pravilnim omjerom nutrijenata stanicama se omogućuje energetski potencijal potrebnim za sportsku aktivnost. Pravilnom kombinacijom namirnica organizmu se omogućuju fiziološki procesi i oslobađanje energije pa treba voditi računa o energetskim nutrijentima, tj. o ugljikohidratima, proteinima i mastima. 

Što su trajanje i intenzitet napora veći, to je
veća i potreba za proteinima (bjelančevinama).

Od ukupne energetske potrebe osobe u cjelodnevnoj prehrani na ugljikohidrate otpada 50 do 60 %, a 1 g ugljikohidrata daje 4 kcal. Naglasak je na složenim ugljikohidratima (npr. namirnice koje sadrže škrob), koji se tijekom probave razlažu do glukoze, „krvnog šećera“ koji se upotrebljava kao hrana za mozak i središnji živčani sustav. Razlaganje složenih ugljikohidrata do jednostavnih šećera je dugotrajniji proces pa treba proći neko vrijeme da dospiju u krv. Ugljikohidrati jamče optimalnu razinu energije, ali se i skrbe za to da tijelo može upotrijebiti proteine za izgradnju. Škrob i šećeri su probavljivi, što znači da se u organizmu hidroliziraju do jednostavnih šećera. Višak šećera pohranjuje se u obliku glikogena (jetra i mišići), a preostali dio pretvara se u mast i masno tkivo. Sportska učinkovitost je zajamčena ako je razina šećera u krvi visoka, tj. kada su glikogenski spremnici napunjeni. Neprobavljivi ugljikohidrati su polimeri ugljikohidrata biljnog porijekla koji ne hidroliziraju, a tu spadaju „vlaknaste tvari”: celuloza, hemiceluloza, lignin, pektin, gume i sluzi biljnih sokova. Nedostatan unos ugljikohidrata uzrokuje nisku razinu energije, gubitak tjelesne mase, koncentracije, ali i slab oporavak nakon treninga.

Što su trajanje i intenzitet napora veći, to je veća i potreba za proteinima (bjelančevinama).To su visoko molekularni spojevi izgrađeni od aminokiselina koje su povezane peptidnom vezom. U hrani ih ima oko 20, njih osam organizam ne može sam sintetizirati pa ih je potrebno unositi hranom (esencijalni nutrijenti). Nalazimo ih u namirnicama životinjskog porijekla (mlijeko, sir, meso, jaja), koje su i kompletne namirnice jer u svojem kemijskom sastavu imaju sve esencijalne aminokiseline, za razliku od namirnica biljnog porijekla, koje imaju manjak u jednoj ili više aminokiselina (žitarice, leguminoze). Proteini u kratkom vremenu uspostavljaju psihofizičku spremnost, povećavaju izdržljivost sportaša koji se koriste rastom mišića, imaju regenerativan učinak te reguliraju udio kalija u tijelu. U normalnim uvjetima, potreba za proteinima iznosi 10 do 15 % od ukupne dnevne energetske potrebe, no kod sportaša može iznositi više. Isto kao i kod ugljikohidrata, 1 g proteina daje 4 kcal.

U mišićima se neprekidno odvijaju procesi razgradnje (katabolizam) i izgradnje

 (anabolizam) proteina. Praćenje prometa bjelančevina u organizmu kontrolira se količinom unesenog i izlučenog dušika, a što predstavlja stanje neutralne dušične ravnoteže, koja se manifestira kod zdravog organizma. Kad procesi izgradnje prevladavaju nad procesima razgradnje, dolazi do pojačane sinteze proteina, tj do mišićne hipertrofije.

Masti su bitne za normalan rad organizma tim više što su u mastima otopljeni vitamini A,D, E i K. Nakon ugljikohidrata, masti su drugi izvor energije, a od ukupne dnevne energetske potrebe na masti otpada 20 do 30%, a 1 g masti daje 9 kcal. Kod vrhunskih sportaša koji trebaju „brzu energiju“ taj se deponij slabo troši. Interesantan je podatak da žene imaju veće zalihe masti od muškaraca pa im pojačana oksidacija masti daje prednost na dugim prugama.

Aerobni treninzi traže odgovarajuću energiju, odnosno spremnost, dovoljan unos proteina, posebno optimalne količine vitamina, minerala i elektrolita važnih za zdravlje i opće dobro organizma. Sve navedeno tijelu je prijeko potrebno i ako nije uneseno u organizam, on ga ne može sam sintetizirati. Vitamini topivi u vodi i u mastima unose se u organizam konzumacijom različitih vrsta namirnica koje su bogate navedenim nutrijentima (prvenstveno različite vrste voća, od jabučastog, preko južnog voća pa sve do orašara). Vitamini su potrebni organizmu za pravilno funkcioniranje imunološkog sustava, dok minerali imaju ulogu u održavanju normalnog sastava tjelesnih tekućina, regulaciji mišićnog tonusa, stvaranju krvi, izgradnji kostiju i slično. Minerali se nalaze u širokom spektru namirnica biljnog porijekla (različite vrste povrća, žitarice, itd.), ali ih ima i u namirnicama životinjskog porijekla.

Iako sportašice trebaju manje kalorija od sportaša, one trebaju pripaziti na unos željeza i kalcija. Sportašice gube željezo tijekom mjesečnog ciklusa, a kalcij uslijed napornih treninga kad mjesečnica izostane, što dovodi do smanjene produkcije estrogena, a time i slabije „ugradnje“ kalcija u kosti. Deficit kalcija može uzrokovati česte lomove te je, preventivno, u prehranu potrebno uključiti mlijeko i mliječne proizvode, špinat, brokulu, kupus, soju, naranču, ali i proteinske koncentrate na mliječnoj bazi. Željezo se nadoknađuje konzumiranjem crvenog mesa u umjerenim količinama, cjelovitih žitarica, zelenog povrća i slično. Ključni element koji utječe na metabolizam proteina i nukleinskih kiselina te uvelike pomaže kontrakciji mišića i izgradnji kostiju je magnezij, čiji se deficit može nadomjestiti orašastim voćem, zelenim lisnatim povrćem, lososom, tunom ili pšeničnim klicama.

PREHRANA PRIJE, TIJEKOM I POSLIJE TRENINGA

Prije treninga manje količine hrane trebale bi biti konzumirane u neposrednoj blizini treninga kako bi se olakšalo želučano pražnjenje, a veći obroci trebali bi se unositi s dovoljnim vremenskim odmakom prije treninga. Maksimalno iskorištavanje energije tijekom treninga omogućit će se unosom 200 do 300 g ugljikohidrata tri do četiri sata prije vježbe (punozrnata tjestenina, smeđa riža, slatki krumpir, kvinoja ili neka druga namirnica koja je izvor ugljikohidrata i ima niski glikemijski indeks). Hrana mora imati relativno nizak udio masti i vlakana da se olakša pražnjenje želuca. Obrok mora biti bogat ugljikohidratima kako bi održao konstantnu razinu glukoze u krvi i pohranio višak u obliku glikogena, zatim umjeren u unosu proteina, ali i poznat sportašu.

Unos ugljikohidrata tijekom treninga pomaže očuvanju konstantne razine glukoze u krvi i povećava izdržljivost, a manifestira se u sportskim pićima.

U kemijskom sastavu ta pića mogu imati glukozu, maltodekstrine i slično, uz napomenu da se izbjegavaju ona koja sadrže fruktozu jer u mnogim slučajevima ona izaziva proljev. Unos ugljikohidrata važan je u situacijama kada sportaši nisu jeli prije samog treninga ili kada im je energetski unos smanjen s namjerom gubitka tjelesne mase.

Unos nutrijenata nakon treninga prvenstveno ovisi o trajanju i intenzitetu treninga. Najbolje iskorištavanje ugljikohidrata zbiva se kada se oni unesu unutar 30 minuta od završetka treninga u količini od 1 do 1,5 g/kg TM-a. Konzumacija ugljikohidrata s visokim GI-jem (bijeli kruh, riža, žitarice, glukoza, maltoza) dovest će do veće proizvodnje glikogena u odnosu na hranu s niskim GI-jem (grah, sjemenke, povrće, voće). Uz navedeno, dodatak bjelančevina nakon treninga važan je ako se želi postići anabolički učinak na mišiće, a njih osiguravaju aminokiseline potrebne za izgradnju i oporavak mišićnog tkiva.

HIDRACIJA SPORTAŠA

Unosom dovoljne količine vode u organizam sportaš će prevenirati  neke od simptoma dehidracije poput umora, vrtoglavice, grčeve u mišićima, mučnine, slabog pulsa, opće slabosti i slično. Kod napora tijelo gubi tekućinu znojenjem, a uz vodu gubi i elektrolite. Gubitak minerala može uzrokovati kiselost mišića, koji će posljedično uzrokovati umor i iznemoglost. Obično je potreba za tekućinom jedne odrasle osobe osam čaša na dan. Potreba se povećava u ljetnim mjesecima, kod fizičkih aktivnosti ili u bolesnim stanjima organizma. Osim ispijanjem u tekućem obliku, voda se u organizam unosi i putem hrane.

Preporuka kod sportaša je dvije čaše u sklopu obroka prije aktivnosti, a zatim čaša 15 do 20 minuta prije same aktivnosti, no ona ovisi o samom intenzitetu treninga. Ono što je bitno napomenuti je da osoba nikad ne smije dovesti svoj organizam u stanje dehidracije. Isto tako, osoba ne bi smjela u kratkom razdoblju popiti ogromne količine vode kako ne bi došlo do hiponatremije.

Tekućine koje se preporučuju su voda, bezalkoholni napici, energetski napici i tekućine obogaćene elektrolitima, ovisno o vremenu konzumacije. U novije vrijeme povećava se konzumacija svježe iscijeđenih sokova.

prof. savjetnik Anita Car

dipl. ing. preh. teh., nutricionist
Fb: @Anita-Car

Plaćeni oglas
Plaćeni oglas

Kontakt

O nama 

Vizija časopisa Esthetic&Design je publiciranje članka i ponuda vezanih za minimalno invazivne, nekirurške i anti-age metode u estetici lica i tijela.
Uz stručne teme, ostali sadržaj u časopisu vezan je za zdravlje, ljepotu, fashion, wellness, rejuvenaciju i unutarnju obnovu.

Časopis E&D osmišljen je po uzoru na poznate svjetske časopise i kao takav jedini je u Hrvatskoj. Urednik časopisa je Boris Banović, hrvatski modni dizajner.

Od 2022. godine časopis je dostupan isključivo u digitalnom izdanju

© Sva prava Dental Media Grupa – 2024 | Web dizajn i izrada by Viktor |
Vaša prijava nije uspješno spremljena. Molimo pokušajte ponovno.
Vaša prijava je uspješna.

PRIJAVA NA NEWSLETTER

SAZNAJTE NOVOSTI I OTKRIJTE POGODNOSTI PRIJE SVIH!