Zdravlje je najveće bogatstvo čovjeka, a upravo se pravilnim načinom hranjenja, raznolikošću namirnica i umjerenošću u njihovu unosu može doći do željenog cilja. Moramo naglasiti da nam zimi upravo imunitet i dobro raspoloženje moraju biti na prvom mjestu.
U zimskim mjesecima teže je doći do svježeg voća i povrća, a upravo su u njima sadržani veći udjeli nutrijenata nego u onim namirnicama koje nisu sezonske. S tom se izjavom možemo složiti ako uzmemo u obzir npr. rajčicu koju kupimo u sezoni i onu rajčicu koju kupimo izvan sezone – one u zimi nisu ukusne kao one u ljeti. Upravo je to uzrok što se u zimskim mjesecima u organizmu javlja vitaminsko-mineralni deficit (manjak). Taj deficit može uzrokovati oslabljeni imunitet, a to nikako nije dobro za organizam, osobito u sezoni prehlada, gripa ili koronavirusa. Stoga je u prehranu potrebno uvrstiti dostupne namirnice biljnog porijekla, a naglasak se stavlja na korjenasto povrće (mrkva, celer, cikla, peršin), gomoljasto povrće (krumpir, batat), zeleno lisnato povrće(kelj, špinat, kupus…), orašasto voće (bademi, lješnjaci, orasi), jabuka, citrusi (naranča, grejp, limun, limeta…) te lukovičasto povrće (luk, češnjak). Što se tiče imuniteta, postoje šest najboljih namirnica koje ga jačaju – češnjak, ekstra djevičansko maslinovo ulje, brokula, fermentirani mliječni proizvodi, rajčica i gljive shiitake. Iako ih nije uvijek moguće naći u trgovinama, osobito u zimskim mjesecima, većina je ipak dostupna i dobrom kombinacijom moguće je utjecati na jačanje imuniteta.
Zimski način pripreme hrane trebao bi biti ograničen u prženju i pečenju, a preporuka je da se priprema naglašava juhama i varivima kako bi „grijala“ tijelo, ali i regulirala probavu. Ključnu ulogu u navedenom ima korjenasto povrće, a uz dodatak žitarica ili mahunarki, bogatih bjelančevinama, vlaknima i mineralima, bez nepotrebnih kalorija, postiže se odlična kombinacija unutar jednog obroka. Potrebu za „slatkim“ mogu zamijeniti osušene smokve, brusnice, šljive i sl., dok se grickalice mogu zamijeniti orašastim voćem.
Iz navedenog se može vidjeti da prehrana zimi može biti kvalitetna i raznolika, uz naglasak da se obroci ne smiju preskakati. Uz navedeno, zimi ne smijemo „spavati zimski san“, nego uvijek moramo biti u pokretu. Zima ima svoje čari i nudi široki spektar aktivnosti – od skijanja, sanjkanja, planinarenja pa sve do šetnje, a za one koji vole zatvorene prostore – ni takvih ne manjka.
Upravo će korelacija pravilnog načina hranjenja i tjelesne aktivnosti u zimskim mjesecima biti dobar vodič u ljetne mjesece – fit forma, zdravi organizam, ali i bez grižnje savjesti ako nam se dogodi da se koji puta okrenemo „cheat mealu“.