Korekcije donje trećine lica

Kako do najboljih rezultata

Svako područje lica i vrata traži dobro poznavanje anatomije i funkcije kako bismo za svakog našeg pacijenta mogli odabrati najbolje tehnike i preparate te shodno tomu ostvariti najbolje rezultate naših tretmana. Donja trećina lica svakako je izazov bez presedana.

Promjene koje nastaju tijekom godina u tom području vezane su prije svega na gubitak visine međučeljusnog prostora koji se smanjuje fiziološkim trošenjem zubi zbog funkcije žvakanja. Dodamo li k tomu prerani gubitak potporne zone zubi (područje molara), međučeljusni prostor bit će još manji, što će dovesti do znatnih promjena u odnosu gornje i donje čeljusti, a time i do promjena u temporomandibularnom zglobu koje u konačnici mijenjaju poziciju gornje i donje čeljusti.

Sve to rezultirat će obješenim obrazima i omlohavljenom bradom, naglašenijom nazolabijalnom i marionetskom borom.

Kako starimo, sve strukture našeg lica stare i mijenjaju se, ali su ti procesi znatno intenzivniji ako nam je gubitak kosti veći.

Hvatišta žvačnih mišića su na kostima lica i čeljusnim kostima pa se gubitkom kosti gubi i njihova prvotna pozicija, a dodatnim kontrakcijama potrebnim za funkciju žvakanja hrane dolazi do veće naboranosti kože tog dijela lica. Tijekom godina gubimo i druge strukture lica koji izravno utječu na naš izgled, a to je masno tkivo koje se nalazi u supkutanom sloju i u dubljem sloju ispod mišića čijim gubitkom prvo se smanjuje volumen gornje trećine lica, a spuštanjem masnih jastučića dolazi do njihova nagomilavanja u donjoj trećini lica, što dovodi do gubitka linije donje čeljusti i brade. Upravo ova promjena dovodi do izgleda ispuhanog lica ili kako znamo reći do izgleda obrnutog trokuta.

Rekonstrukcija dermalnim filerima

Projekcija linija donje trećine lica uslijed fiziološkog trošenja ili gubitka zubi ne mijenja samo svoju vertikalnu dimenziju, nego mijenja kompletan izgled ovog područja. Uzimajući sve navedeno u obzir, postupke kod rekonstrukcije donje trećine lica filerima moramo pomno planirati i realno procijeniti njihovu učinkovitost. Prije svega, potrebno je uključiti stomatološki pregled i procjenu stanja međučeljusnih odnosa, očuvanost žvačne zone i ukupno stanje čeljusnih kostiju. Ponekad je bolje odustati od aplikacije dermalnih filera u tom području ako nismo sigurni u rezultat nego se nositi s neuspjehom.

Rezultat koji možemo dobiti primjenom dermalnih filera u donjoj trećini lica može biti izvanredan ako napravimo dobru procjenu i primijenimo adekvatne filere i tehnike injiciranja. Svaki je pacijent različit pa su i postupci injiciranja različiti.
Jače umreženi dermalni fileri injiciraju se izravno na kost tehnikom bolus, dok se manje umreženi fileri apliciraju kanilama u subdermalni sloj, najčešće retrogradnom tehnikom.

Slika 1. Prije tretmana
Slika 2. Nakon tretmana

Naše fotografije pokazuju slučaj pacijentice prije i poslije stomatološke protetske rehabilitacije i primjene filera u području donje trećine lica.
U ovom slučaju koristili smo Aliaxin filere različite umreženosti, a rezultat je vidljiv odmah.

Kaja Gmaz dr. med. dent.

Dental Gmaz

A: Ul. Ruđera Boškovića 26, Velika Gorica
T: +385 1 6221 501
Fb: stomatološka ordinacija Gmaz
Inst: stomatoloska_ordinacija_gmaz

Plaćeni oglas
Plaćeni oglas

Kontakt

O nama 

Vizija časopisa Esthetic&Design je publiciranje članka i ponuda vezanih za minimalno invazivne, nekirurške i anti-age metode u estetici lica i tijela.
Uz stručne teme, ostali sadržaj u časopisu vezan je za zdravlje, ljepotu, fashion, wellness, rejuvenaciju i unutarnju obnovu.

Časopis E&D osmišljen je po uzoru na poznate svjetske časopise i kao takav jedini je u Hrvatskoj. Urednik časopisa je Boris Banović, hrvatski modni dizajner.

Od 2022. godine časopis je dostupan isključivo u digitalnom izdanju

© Sva prava Dental Media Grupa – 2024 | Web dizajn i izrada by Viktor |
Vaša prijava nije uspješno spremljena. Molimo pokušajte ponovno.
Vaša prijava je uspješna.

PRIJAVA NA NEWSLETTER

SAZNAJTE NOVOSTI I OTKRIJTE POGODNOSTI PRIJE SVIH!