Hyperhidroza - prekomjerno znojenje

Medicinski i estetski problem

Hiperhidroza je stanje koje se manifestira ekscesivnim znojenjem, a najviše se uočava na mjestima gdje žlijezda znojnica ima najviše, a to su pazusi, stopala i dlanovi. Problem je medicinski, vrlo neugodan, no na sreću izlječiv.

Znojenje je normalna fiziološka funkcija, neophodna za termoregulaciju, a znoj je prozirna tekućina koja sadrži 99 % vode i 1 % soli. Kada smo izloženi vrućini ili tijekom fizičke aktivnosti dolazi do pojačanog zagrijavanja tijela, a da se tijelo ne bi pregrijalo uključuje se simpatički živčani sustav koji djeluje na ekrine žlijezde znojnice koje tada pojačano izlučuju znoj. Drugu vrstu znoja i to u manjoj mjeri izlučuju apokrine žlijezde znojnice koji je drugačijeg sastava s nešto više lipida i manje vode te je pogodan za bakterije i uslijed toga je vrlo neugodnog mirisa. Taj znoj izlučuje se uslijed stresa i u pubertetu. Kako znoj ima termoregulacijsku ulogu određena količina je neophodna te količina koja se izluči tijekom dana je individualna i promjenjiva i iznosi od 0,1 do 1 L.

Budući da pojačano znojenje implicira teškoće u socijalnom funkcioniranju, potrebno ga je liječiti. Primarno mislimo da je riječ o hiperhidrozi ako uobičajena dnevna aktivnost dovodi do prekomjernog znojenja. Osobe koje imaju teškoće s pojačanim znojenjem nemaju povećan broj žlijezda znojnica, nego su te žlijezde preosjetljive na podražaj simpatikusa, što dovodi do pojačanog znojenja. Tamne mrlje na odjeći, vlažne ruke i stopala nisu samo estetski problem nego je i uslijed kronične maceracije koža pogodna za bakterije i gljivice te sklona bolestima.

Hiperhidroza može biti primarna ili sekundarna

Primarna je nasljedna, javlja se već u dječjoj dobi, a pogoršava u pubertetu.

Sekundarna je češća te je posljedica drugih medicinskih stanja kao što su hipertireoza, diabetes mellitus, neke neurološke bolesti, kronični alkoholizam, menopauza, trudnoća, debljina, anksioznost. Najčešći uzrok sekundarne hiperhidroze su lijekovi poput antidepresiva, analgetika i neki lijekovi za šećernu bolest.

Mogućnosti i načini liječenja prekomjernog znojenja

Budući da je to stanje koje zahtijeva liječenje, imamo nekoliko mogućnosti na raspolaganju.

  • Prije svega, preporučuje se upotreba krema i antiperspiranata s aluminijevim kloridom koji utječe na stanice žlijezda znojnica.
  • Peroralna terapija je isto moguća jer upotrebom antikolinergičkih lijekova djelujemo na znojnice. Nuspojava tih lijekova je suhoća očiju i usta, što može biti neugodno.
  • Jedno od najučinkovitijih rješenja s gotovo nikakvim nuspojavama je botoks koji se apliciran u aksile, stopala i dlanove, no nedostatak je što se mora ponavljati svakih šest do sedam mjeseci kako bi učinak bio djelotvoran.
  • S napretkom laserske tehnologije postoji laser Mira Dry koji radi termolizu znojnica. Postupak je trajan, no nedostatak je visoka cijena.
  • Kod znojenja koje ne može riješiti jednim od navedenih rješenja može se napraviti kirurški zahvat u vidu simpatektomije kojim blokiramo djelovanje simpatikusa na znojnice.
  • Pozitivne promjene stila života isto tako povoljno djeluju na smanjenje znojenja, primjerice smanjenje začinjene hrane, alkohola i kave, pamučna i prozračna odjeća te upijači znoja.

U našoj Poliklinici najskloniji smo liječenju botulinum-toksinom. Riječ je o neurotoksinu koji djeluje na simpatičke živce putem kojih se odvija inervacija ekrinih žlijezda znojnica.

 Prije ubrizgavanja botoksa u pazuhe napravi se test jodom da se točno vidi gdje su žlijezde znojnice najgušće. Postupak je gotovo bezbolan. U svaku aksilu aplicira se 50 jedinica botoksa. Učinak botoksa traje oko sedam i pol mjeseci.

Što se tiče ubrizgavanja botoksa u dlanove i tabane ubrizgava se ista količina, no nešto je bolnije. Oni koji moraju imati finu manualnu motoriku ili jaku čvrstoću u šakama nisu kandidati za botoks u palmarnu stranu dlanova.

Natalija Pavlović, dr. med. spec. obiteljske medicine

Medicina Estetika Poliklinika

W: www.medicina-estetika.hr
A: Kneza Branimira 71d, Zagreb
T: +385 91 6146101
Inst: @medicina_estetika

Plaćeni oglas
Plaćeni oglas

Kontakt

O nama 

Vizija časopisa Esthetic&Design je publiciranje članka i ponuda vezanih za minimalno invazivne, nekirurške i anti-age metode u estetici lica i tijela.
Uz stručne teme, ostali sadržaj u časopisu vezan je za zdravlje, ljepotu, fashion, wellness, rejuvenaciju i unutarnju obnovu.

Časopis E&D osmišljen je po uzoru na poznate svjetske časopise i kao takav jedini je u Hrvatskoj. Urednik časopisa je Boris Banović, hrvatski modni dizajner.

Od 2022. godine časopis je dostupan isključivo u digitalnom izdanju

© Sva prava Dental Media Grupa – 2024 | Web dizajn i izrada by Viktor |
Vaša prijava nije uspješno spremljena. Molimo pokušajte ponovno.
Vaša prijava je uspješna.

PRIJAVA NA NEWSLETTER

SAZNAJTE NOVOSTI I OTKRIJTE POGODNOSTI PRIJE SVIH!