DEHIDRIRANA KOŽA

Nakon što smo svoj dugo očekivani i zasluženi odmor proveli na nekoj domaćoj ili stranoj plaži, odmor, poletnost i preplanulost su ono što se na većini nas odmah vidi izvana, ali što se zapravo dogodilo s našom kožom!?

More, sol, sunce – sve je ovo iznimno korisno, ali s druge strane, koža nam postaje tanja, zategnutija, pore se zatvore i gotovo najvažnije – koža dehidrira. Upoznala bih vas s dva prekrasna ulja koja će optimalno hidratizirati kožu kako lica, tako i tijela.

Ulje jojobe –  jojobino ulje je zapravo vosak blijedozlatne boje koji je iznimno otporan na kvarenje. Jojoba je samonikla biljka koja raste u pustinjama i stoga je od davnina koriste u svrhu zaštite kože od pustinjskog vjetra i sunca. 

Sadrži vrijedne nutrijente: vitamin E, vitamine B kompleksa, oligoelemente i minerale. Zahvaljujući  sadržaju miristinske kiseline, ujedno ima i protuupalno djelovanje pa ga možemo koristiti i kod kože koja ima problema s aknama, dermatitisom i slično. Jojoba je sličnog sastava kao sebum kože, stoga smanjuje produkciju sebuma  u slučaju njegova prekomjernog lučenja. Zbog svega navedenog, jojoba regulira pH vrijednost kože, potpomaže hidrataciju kože i vraća joj sjaj. Lako prodire u stanice kože i čini je baršunastom i mekom.

Ulje slatkog badema – bademovo ulje je blijedožute boje, bistro i bez mirisa. Badem je samonikla biljka Srednjeg Istoka, ali je nalazimo kultiviranu po cijelom Mediteranu.

Iznimno je bogato biljnim bjelančevinama, vitaminom A, vitaminima B kompleksa i E vitaminom. Bademovo ulje idealno je za ishranu svih tipova kože, a osobito one koja je stanjena i suha. Zbog svoje dobre mazivosti, brzog upijanja i neostavljanja masnog traga, jedno je od najčešće korištenih ulja za masažu. Ovo ulje je vrlo sigurno i trajno, često se koristi za njegu bebine kože te kao  prevencija u nastanku strija kod trudnica.

Dok se bademovo ulje može koristiti samostalno, jojobino ulje preporučuje se  pomiješati s drugim baznim uljima npr. bademovim (30 ml bademova ulja : 20 ml jojobina ulja).

Još samo moram spomenuti kokosovo ulje, ono je posebno jer ga možete koristiti i u kuhinji i u kupaonici. Vrlo ugodnog mirisa, dobre mazivosti i upijanja. Iako je dobro za njegu kože, prvenstveno bih ga preporučila za njegu kose. Nakon njega ni regenerator ni maska nije potrebna. Kosa će dobiti na punoći i elastičnosti. 

Ako odlučite sami napraviti mješavinu ulja, budite oprezni pri odabiru kvalitete baznog ulja. Ulje mora biti hladno prešano, nikako rafinirano. Hladno prešana ulja jačaju hidrolipidni sloj kože i time predstavljaju zaštitu od gubitka vlage i vanjskih nepovoljnih čimbenika. Cijena vas možda neugodno iznenadi, ali sjetite se da investirate u prirodan proizvod koji ćete nanositi na svoju kožu, a koža će vam s vremenom zahvaliti. Budući da su za jedno nanošenje potrebne jako male količine ulja, investicija je dugoročna.

Autor: Ivana Petrina-Cvetojević, aromaterapeut i limfoterapeut
i.cvetojevic@tibia.hr

 

Plaćeni oglas
Plaćeni oglas

Kontakt

O nama 

Vizija časopisa Esthetic&Design je publiciranje članka i ponuda vezanih za minimalno invazivne, nekirurške i anti-age metode u estetici lica i tijela.
Uz stručne teme, ostali sadržaj u časopisu vezan je za zdravlje, ljepotu, fashion, wellness, rejuvenaciju i unutarnju obnovu.

Časopis E&D osmišljen je po uzoru na poznate svjetske časopise i kao takav jedini je u Hrvatskoj. Urednik časopisa je Boris Banović, hrvatski modni dizajner.

Od 2022. godine časopis je dostupan isključivo u digitalnom izdanju

© Sva prava Dental Media Grupa – 2024 | Web dizajn i izrada by Viktor |
Vaša prijava nije uspješno spremljena. Molimo pokušajte ponovno.
Vaša prijava je uspješna.

PRIJAVA NA NEWSLETTER

SAZNAJTE NOVOSTI I OTKRIJTE POGODNOSTI PRIJE SVIH!